• حفظ *خزانه‌ی ژنی!

نخبگان هر کشور در هر زمینه‌ای، چه در زمینه‌های علمی و چه در زمینه‌های عیرعلمی، از مهم‌ترین ذخایر ژنی مردم یک کشور محسوب می‌شوند. ذخایری که با مهاجرت نخبگان و یا از بین رفتن آن‌ها، دچار کاستی می‌شود. کشورهایی که حواسشان به این قضیه است، حتی از اسپرم سربازان و کشته‌شدگانشان نمی‌گذرند. در سال 2023، وزارت بهداشت روسیه برای ذخیره‌ی اسپرم سربازانی که در جنگ می‌جنگند، بودجه‌ای جداگانه اختصاص داد. بعد از آن در سال 2024، مجلس اوکراین، بودجه‎ای را تصویب کرد تا بتوانند اسپرم منجمدشده‌ی سربازانشان را تا سه سال حفظ کنند و تایید کردند که اسپرم سربازان نباید از بین برود و می تواند توسط شرکای آن‌ها پس از مرگشان، استفاده شود. نوشتند: «حفظ استخر ژنی مردم اوکراین،به ویژه در بحبوحه تجاوزات مستمر روسیه، ضروری است.» هنگامی که تهاجم روسیه به اوکراین در فوریه 2024 رخ داد، بسیاری از کلینیک‌های باروری در این کشور، که قبلا عمدتاً به بیماران خارجی خدمات می‌دادند، شروع به ارائه انجماد اسپرم رایگان و درمان باروری با تخفیف به سربازان و شرکای آن‌ها کردند. امّا این حفظ استخر و یا خزانه‌ی ژنی در اسرائیل که می‌ترسد در آینده جمعیت فلسطینی‌ها بر جمعیت یهودی‌ها، غالب گردد، ابعاد دیگری پیدا کرد که تاکنون بی‌سابقه بوده است!

 • وقتی اسرائیل، با آن جمعیت محدودش، قطب درمان ناباروری در جهان می‌شود!

مقامات اسراییلی برای رشد جمعیت خود از سیاست‌های تشویقی استفاده کردند. از جمله کمک هزینه تحصیل فرزندان از سن سه سالگی یا تامین هزینه‌های پزشکی برای درمان باروری تا چهار بار در سال. اسرائیل با داشتن حدود ۱۱ هزار نوزاد به دنیا آمده از طریق لقاح مصنوعی در سال ۲۰۲۱ به عنوان یکی از قطب‌های درمان ناباروری در جهان محسوب می‌شود. این اقدامات را بگذارید در کنار کشتن و آواره کردن فلسطینی‌ها و سیاست‌های تشویقی برای جذب یهودی‌تبارهای سراسر دنیا!

 • کاری که حماس، طوفان الاقصی و جبهه‎ی مقاومت با اسرائیل کرد!

شاید ریشه‌ی نسل‌کُشی و خاصه کودک‌کُشی‌‌ای که این روزها در غزه شاهد هستیم را باید در همین واهمه و ترس وحشتناک اسرائیل جستجو کرد. اسرائیل که به خودی خود از افزایش جمعیت فلسطینی‌ها و پیشی گرفتن جمعیت آن‌ها از جمعیت یهودی‌ها می‌ترسید به یکباره با طوفان الاقصی مواجه شد. طوفان مهیبی که فقط امنیت پوشالی اسرائیل را با خود نبرد. خیلی چیزهای دیگر از جمله، جمعیت یهودی‌‌هایی که از دیگر نقاط دیگر به این مدینه‌ی فاضله‌ی غصبی پناه آورده بودند را متزلزل کرد. حالا دیگر سیاست‌های تشویقی برای جذب یهودی‌های جهان جواب نمی‌دهد. الان اسرائیل نمی‌تواند بگوید بیایید اینجا همه چیز امن و آرام است و ما خیلی خوشحالیم.

 • اسرائیل اسپرم سربازان کشته‌شده‌اش را برای امکان لقاح مصنوعی در آینده منجمد می‌کند!

در شامگاه ۷ اکتبر، تنها ساعاتی پس از حمله حماس به خاک اسرائیل و در حالی که درگیری‌ها با شبه‌نظامیان فلسطینی ادامه داشت، پزشکان در بیمارستانی در تل‌آویو کار استخراج و انجماد اسپرم سربازان کشته‌شده اسرائیلی را شروع کردند. در همان روز نخست این کار بر روی سه مرد جوان کشته‌شده در جشنواره موسیقی رعیم (سوپر نوا) انجام شد و کادر پزشکی بیمارستان کاپلان در جنوب شرقی تل‌آویو در پی درخواست خانواده‌ها اسپرم آنان را از بیضه‌هایشان خارج کردند. از زمان آغاز جنگ هنگامی که ارتش اسرائیل می‌خواهد به خانواده‌ها خبر کشته شدن فرزندانشان را بدهد، فرمی را به آنها ارائه می‌کند که در آن گزینه حفظ اسپرم قید شده است. یک مشکل حقوقی برای این‌کار وجود داشت و آن هم با یک دستور فوری رفع شد. در آغاز درگیری‌ها بخش حقوقی وزارت بهداشت اسرائیل با صدور یک دستور موقت، الزام داشتن تأییدیه از دادگاه را لغو کرد تا روند منجمدسازی اسپرم‌ها سرعت بگیرد.

در این پروسه وزارت بهداشت اسرائیل یک سرویس آمبولانس ویژه برای انتقال اجساد از سردخانه پایگاه نظامی در مرکز کشور به یکی از چهار بیمارستان تل آویو و حومه آن آماده کرده است. 

از زمانی که حماس حمله‌ی همه جانبه خود را علیه اسرائیل آغاز کرد، جنین شناسان و متخصصان IVF در اسرائیل درخواست‌های زیادی را از سوی خانواده ها و همسران مردان متوفی – سربازان و غیرنظامیان – گزارش کرده‌اند که از آن‌ها خواسته شده است که بلافاصله پس از مرگ بازیابی اسپرم انجام دهند.

 • تفاوت کار اسرائیل با روسیه و اوکراین در انجمادسازی اسپرم!

در این است که روسیه و اسرائیل، این اسپرم را صرفاً برای استفاده از سوی شرکای زندگی سربازان، منجمد می‌کنند ولی در اسرائیل مهم نیست که طرف همسری داشته باشید یا نه، اسپرم او را منجمد می‌کنند تا بالاخره یک نفر پیدا شود و این مسئولیت مهم و خطیر را به انجام رساند!

 • پروفسور تالیا گوا، رئیس بخش باروری و زایمان وزارت بهداشت اسرائیل، در این باره چه گفته است؟

«ما ۲۴ ساعته کار می‌کنیم. دستور موقت باعث شده تا نیازی به دستور دادگاه نباشد، مگر اینکه شریک سربازی مخالف باشد یا بین والدین اختلاف نظر وجود داشته باشد.» او درباره علت فوریت این کار اضافه می‌کند: «هرچه سریعتر این کار را انجام دهیم، شانس یافتن اسپرم متحرک بیشتر است. بهترین شانس برای حفظ اسپرم ۲۴ ساعت پس از مرگ است و بین نیمه اول روز و نیمه دوم تفاوت‌هایی وجود دارد.» این در حالی است که پس از ۷۲ ساعت نمی‌توان اسپرم زنده را از یک مرد مرده بازیابی کرد.

 • دکتر «سماما» چه می‌گوید؟

«حفظ اسپرم فقط چیزی نیست که داشتن آن مزیت محسوب شود. در واقع اصل آگاهی از این که پسر کشته‌شده در این دنیا خاطره‌ای از خود به جای گذاشته، می‌تواند تأثیر چشمگیری بر روند سوگواری و مقابله با آن داشته باشد.»

 • «دانیت شهر وایزمن»، پرستار در مرکز پزشکی شبا در نزدیکی تل‌آویو چه گفت:

«وقتی اسپرم لازم برای ۲۵ مرحله باروری را از بیضه‌های یک سرباز کشته‌شده خارج کردیم و به مادرش گفتیم، این خبر «بارقه امیدی» به او داد به عنوان چیزی که از پسرش در این دنیا باقی مانده است.» در موردی دیگر مادر یک سرباز کشته‌شده با اشاره به تصویر پسرش گفت: «به او نگاه کن. او بی‌نقص بود و چنین آدمی نباید تمام شود.»

 • کودک‌دوستی رژیم کودک‌کُش!

 می‌خواهند با اسپرم‌های یک سرباز، ۲۵ کودک اسرائیلی درست کنند! بله دیگر، برای رژیم کودک‌کُش، کودکان فلسطینی باید کشته شوند و تخم و ترکه‌های خودشان هر جوری که ممکن است باید تکثیر شوند. دیگر حتی یک نفر هم، یک نفر است! خدا را چه دیدی! شاید آن کودک هم بعدها که فهمید قوم برتر(!) است یابو برش داشت و خودش تبدیل شد به یک کودک‌کُش دیگر! کورخوانده‌اید حرام‌زاده‌های لعنتی! به فضل خدای عزیز، کارتان به آنجاها نخواهد کشید. و شما، ای هموطن! همچنان عدد ۲۵ را به خاطر داشته باش. ولی نه عدد آن ۲۵ کودک را! بلکه عدد آن ۲۵ سال را!

 • منابع مورد استفاده در این یادداشت: یک، دو و سه

 • لینک و یا پیوند یادداشت‌های مرتبط:

 

 • پ.ن: *استخر و یا خزانه‌ی ژنی چیست؟

استخر و یا خزانهٔ ژنتیکی (به انگلیسی: Gene pool) به کل مواد ژنتیکی (تمامی الل‌های) افراد درون یک جمعیت گفته می‌شود. از آنجایی که جانداران دیپلوئید دارای حداکثر دو الل مختلف در هر یک از جایگاه‌های ژنی خود هستند، یک فرد، تنها جزء کوچکی از کل الل‌های موجود در خزانهٔ ژنی یک جمعیت را داراست؛ بنابراین می‌توان نتیجه گرفت، با اینکه افراد، جمعیت‌ها را ایجاد می‌کنند، هیچ‌یک از افراد درون یک جمعیت، تمامی ژن‌های درون خزانهٔ ژنی را دارا نیست.

دسته بندی شده در: